B/1.) tétel

B/1.) Mi a brett, a fell, a fejnágli? Mutassa be rajzban illetve szóban. Milyen brett formákat ismer?

-----------------------------------------------------------------------------------------------

Az ötvösműhely berendezése

Az ötvösművek megvalósításához korszerűen megépített és berendezett műhely szükséges. Ezek a műhelyek tágas, világos, száraz, tiszta helyiségekből kell, hogy álljanak. A műhely ill. berendezéseinek felépítése, kialakítása és rendszere figyelembe kell, hogy vegye a baleset és munkavédelmi előírásokat, a műhelyt használók anatómiai sajátosságait, a műveletek fajtáit és egymásra épülését. Van a felépítésnek logikája is, pl. a lágyító helyiségben, vagy közvetlen közelében szükség van a pácoló és folyóvizes mosdó elhelyezésére, vagy a szerszámtuskók és satuk mellett célszerű tárolni a formavasakat, üllőket, kalapácsokat, stb.
 A műhelyek padozata olyan kiképzésű, hogy a lehullott fémrészecskéket könnyen össze lehessen gyűjteni s könnyű legyen a tisztán tartása. A megvilágítás nagyon fontos, elsősorban a természetes fény minél nagyobb kihasználása (déli tájolás), de szükséges a műhelyasztalok közvetlen, helyi megvilágításáról is gondoskodni.

A műhely legfontosabb berendezései, eszközei:
-          műhelyasztalok
-          forrasztás és pácolás eszközei
-          szerszámtuskók és satuk
-          szerszámgépek, kisgépek
-          csiszológépek
-          galván berendezés
-          vegyszerek

A műhelyasztalok
Az ötvös egyik legfontosabb és legjellegzetesebb munkaeszköze. Mint sok minden másnak is, van külföldi eredetű neve, melyet a szakmában jártasak ismernek és használnak is. Neve brett asztal, vagy csak simán brett (németül Werkbrett, angolul workbench).
Többségét az asztaloknak közvetlenül a lehetőleg déli irányba nyíló ablakok elé helyezik el, hogy minél eredményesebb legyen a fénykihasználás. Felépítésére jellemző, hogy több részből álló, keményfából készült, 50 – 60 mm vastagságú simára munkált lapja van, melyet félkörben kivágnak. E félkör közepére kerül felszerelésre a reszeléskor és fűrészeléskor szükséges tárgytámasztó fa, a reszelőszög (németül feilnagel, magyarosabban használva „fejnágli”). A reszelőszög ill. a félkörkivágás alá szerelik fel az ötvösök a munka során lehulló nemesfémrészecskék összegyűjtésére szolgáló bőrkötényt (hagyományosan használt nevén a „fell”-t).
A brett magassága kb. 90 cm, egy munkaegység szélessége 100 cm körül, mélysége 70 cm. Ez használat során egyenes testtartást tesz lehetővé, de a különféle műveletek végzéséhez állítható magasságú széket is használnak. Ilyenek a hagyományos, háromlábú, menetes száron állítható székek vagy alkalmazhatók a mai légrugós, forgatható székek is. A görgős lábnak előnye és hátránya is van (könnyebb asztal megközelítése, de nem olyan stabil, mint a görgők nélküli). Az állítható magasság a műveletek sokfélesége miatt szükséges. A reszeléshez, fűrészeléshez magasabban elhelyezkedő reszelőszög, következésképp alacsonyabban elhelyezkedő ülőfelület kívánatos a helyes testtartás megőrzése miatt. A véséshez, cizelláláshoz, különböző szerelési munkákhoz már jobban rá kell látni a munkadarabra, s ilyenkor magasabb ülési magasság szükséges. Nem beszélve az asztal mellett dolgozók különböző testmagasságából eredő szék magasság állítási kényszerről.
Az asztalokra szerelik fel a forrasztáshoz szükséges gáz és levegő elosztó csapokat, amelyekből tömlő vezet az általában jobb kéz felől elhelyezett, tartó szögön nyugvó pisztolyhoz, és így a kisebb, főként ékszer méretű forrasztási műveletek a brett mellett is elvégezhetők.
Az asztalokra kerülnek kis, lehetőleg rugós asztali lámpák, amelyek a minél jobb helyi megvilágítást biztosítják, valamint szükséges a kisebb elektromos gépek, függőmotorok működtetéséhez az asztal közelében található villamos elosztó jelenléte is.
A brett-nek szükséges, hogy legyenek különböző magasságú fiókjai, és így a jobb áttekinthetőség miatt lehet rendszerezni a munkához szükséges kisebb kéziszerszámokat és segédanyagokat.

-------------------------------------------------------------------------------------------
Képek, korábbi blogbejegyzések:
-------------------------------------------------------------------------------------------
2012. január 23.-ai, hétfői bejegyzés a pécsi ötvösblogról:

...és hát a saját brettasztal! A még hiányzó kiegészítőkkel, a londoni nagyítós lámpával mind a szakmájához való elkötelezettséget mutat:
Petra alakuló és folyamatosan szépülő MŰHELY-ének képei megtekinthetőek ITT:
https://picasaweb.google.com/106834557552753440212/B_PETRA_own_WORKSHOP?authuser=0&authkey=Gv1sRgCOT427PdtsneyAE&feat=directlink
.....................................................................................................................
Ezekhez a képekhez kapcsolódik Petra brettasztalának elkészítése, amelyet XX. születésnapi ajándékként kapott édesapjától, (és ha csak kicsit is, az előrajzok terén, de csöppet benne van az én kezem is), és nagy öröm látni egy alakuló, szépülő, egyre több minden funkciót magába foglaló műhely épülését.
Petra-brettasztal születésének képei ITT megtekinthetőek:
https://picasaweb.google.com/106834557552753440212/B_Petra_BRETT?authuser=0&authkey=Gv1sRgCK6d6qOJ-vKaUw&feat=directlink
.....................................................................................................................
A képalbumhoz kapcsolódik a korábbi, 2011. november 26.-ai BRETTASZTAL c. bejegyzés és a hozzá kapcsolódó képanyag. Petra anyaga jobban mutatja a szerkezeti összeállítást, míg az enyém a megelőző gyűjtést és inkább a fiókok illesztését, lábak alakítását.

KÖSZÖNET PETRÁNAK A KÉPEKÉRT!!!
************************************************************
RB20120123

-------------------------------------------------------------------------------------------


*********************************************************************
Közzétéve: RB20120508