B/16.) tétel

B/16.) Magyarázza el a felhúzás lehetséges lépéseit és menetét, sorolja fel a szerszámait! Mi a ráncolófa? Milyen egyéb képlékeny fémalakításokat ismer?

--------------------------------------------------------------------------------------------------

2. NYÚJTÁS ÉS ZÖMÍTÉS                                                                                                    2.
A képlékeny alakítás alapműveletei. A nyújtás elvégezhető folyamatosan (hengerlés, sajtolás, húzás) és szakaszosan (kalapálás, kovácsolás).
A szakaszos megmunkálásnál a nyújtást kalapácsütésekkel végezzük. A kalapálás hatására az anyag megnyúlik, a munkadarab hosszabb lesz, keresztmetszete vékonyodik.
A rugalmassági határ elérésével az anyag keménnyé, rideggé válik, megtartja az ütések következtében kialakított formáját. Az anyag nyújtásával különböző alakzatok készíthetők.
Ha az alapanyag a nyújtás közben megkeményedett, a további kalapácsütések következtében berepedezhet. A további nyújtás csak az anyag kilágyítása (felhevítése és hűtése, rácsszerkezet újra rendeződés) után végezhető el. A kalapácsütéseket egyenletesen kell végezni.
A zömítés a nyújtás ellenkező művelete. Zömítéskor az anyagot duzzasztjuk, megvastagítjuk (pl. szegecselésnél)

3. FÉMFELHÚZÁS, DOMBORÍTÁS                                                                                   3.
A domborítás folyamán az anyag nyújtását és zömítését használjuk fel a tárgyak formájának kialakításához. A domborítás vagy felhúzás során a lemezből kalapálással domború, vagy homorú, térbeli tárgyakat alakítunk ki.
A felhúzáshoz különböző előkészítő műveletek szükségesek:
-          a készítendő tárgy anyagvastagságának és méretének meghatározása
-          anyag kiszabása (általában kör alakú lemeztárcsa a kiinduló anyag. A tárgy nagysága és alakja határozza meg az anyagvastagságot és a tárcsa méretét)
-          előrajzolás (Karctűvel történhet. Fel kell jelölni a tárcsa függőleges és vízszintes felezővonalát, további megmunkáláshoz /ráncolás, zömítés, bordázás/ szükséges osztásvonalakat, valamint a középpont körül egyenlő kis távolságokra körök húzhatóak, melyek segítségével a felhúzás közben ellenőrizhető a szabályosság és egyenletesség. A körök szabálytalansága figyelmeztet az egyenetlen, szabálytalan művelet végrehajtásra.)

Felhúzás folyamata:
A felhúzás történhet forrasztott palástból is. Cargni-ból történő felhúzás.
A lemeztárcsából történő felhúzás igen időigényes. A felhúzás könnyíthető, s készítési ideje lecsökkenthető, ha a lemezt a tárgy alakjához közelálló formára hajlítjuk. A lemezszélek gondos összeforrasztása után. A cargni-ból való felhúzás, domborítás előnyei:
-          az anyagot megmunkálás közben annyira igénybe
-          elkerülhetőek a nagyméretű vastagodások és vékonyodások
-          kevesebb idő alatt elkészül a tárgy
A felhúzás történhet vasformán vagy faformán. Faforma esetében az alakítóforma szerepét a tuskóban létrehozott süllyesztékek, bemélyítések adják. Ezzel a felhúzás-móddal nagyobb ívelések nem alakíthatók ki.
Vasformán történő felhúzásnál, a kalapáláskor a felhúzóvasakkal, formavasakkal, fényelőtőkével alátámasztott helyeken az anyag nem csak tömörödik, zömítődik, hanem nyúlik is. Ezt használjuk ki forma kialakításához.
A körkörös irányba elvégzett kalapácsütések következtében a lemeztárcsa felhajlik, kerülete kisebbedik.
A felhúzókalapáccsal, (aminek munkafelülete különböző sugárban lehet lekerekítve ill. egyenes is lehet) egyenletes, óvatos, de határozott ütésekkel végezzük a felhúzást. Túlzott ütések esetén az anyag elnyúlik, kiszakadhat. A megmunkálás közben a tárcsa felveszi a tárgy formáját.
A tárgy végleges formára alakítása után következik a tárgy simára kalapálása (planírozása), egyengetése.
Felhúzás közbeni művelet a ráncolás. Ekkor a lemeztárcsát sugárirányban ráncosítjuk, majd körkörös ütésekkel elkalapáljuk. A ráncolás ráncolófán (íves bevágással elkészített keményfa) történik, ráncolókalapáccsal. Alkalmazható a felhúzás elején, de közben is. Alkalmazásával a felesleges anyagot a tárgy szélének vastagítása, magasítás, valamint a felhúzás időtartalma csökkenthető. A ráncok elkalapálására, zömítésére lapos talpú, nagyobb felületű kalapács használható, hogy az ütőerő nagyobb felületen oszolhasson szét.
A felhúzáshoz a nyújtás alapműveletéhez hasonlóan, mikor az anyag bekeményedett, lágyítani kell. Nem alkalmazása, vagy nem megfelelő lágyítás nehézkes munkavégzéshez, az anyag kirepedéséhez, kilyukadásához vezethet.


-----------------------------------------------------------------------------------

Ráncolófa (ásd az előző szövegben)
Felhúzás közbeni művelet a ráncolás. Ekkor a lemeztárcsát sugárirányban ráncosítjuk, majd körkörös ütésekkel elkalapáljuk. A ráncolás ráncolófán (íves bevágással elkészített keményfa) történik, ráncolókalapáccsal. Alkalmazható a felhúzás elején, de közben is. Alkalmazásával a felesleges anyagot a tárgy szélének vastagítása, magasítás, valamint a felhúzás időtartalma csökkenthető.



-----------------------------------------------------------------------------------

Egyéb képlékeny fémalakítások

KALAPÁLÁS MŰVELETEI
-          1. Egyengetés
-          2. Nyújtás és zömítés
-          3. Fémfelhúzás, domborítás
-          4. Rezgődomborítás
-          5. Cizellálás


...ide tartozik még:
- dróthúzás
- csőkészítés
- sajtolás, préselés
- mélyhúzás
- minden nem forgácsképződéssel zajló eljárás (!) Pl. kanál készítés kalapálással!


------------------------------------------------------------------------------------

SPOON-STORY c. blogbejegyzés

Csuhás barátom lehetővé tette, hogy erről a linkről időkorlát nélkül letölthető egyben, egy PDF file-ban a KANÁL anyag összeállításom. Köszönet neki ezért.
http://data.hu/get/4073553/SPOON_story_in_A4_RB20110316_Repaired.pdf
(kb.15-20 perc alatt nyílik meg...)
RB20110727
***************************************************************
**************************************************************

Ebből egy kép:


********************************************************************
RB20120508