B/7.) tétel

B/7.) Mit jelentenek a következő kifejezések: négykilences, sterling, elektron, „date letter”


------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

1.) négykilences - A nyersarany vagy nyersezütöt tovább kell finomítani, meg kell próbálni a szennyezőket lehető legkevesebb mennyiségre csökkenteni. Nem létezik olyan színarany, hogy 100%-os, 1000‰-es. A legfinomabb arany az un. Négykilences, Au 99,99%, mindig fenntartják 1 ezredrésznyi szennyeződés lehetőségét. Néha 4 db, esetenként 3 db 9-es látható a színfémtömbök felületére beütve.
..................................................................................
2.) A sterling-ezüst egy ezüst-ötvözet, mely 92,5% Ag-t tartalmaz: 898°C. Ez 925‰ -et jelent – ami ma az ezüstékszer készítésben leggyakrabban használt ezüstötvözet.
..................................................................................
3.) Az aranynak természetes ötvözete az elektron, amely Au-Ag ötvözet. Főleg a korai, ókori társadalmakban használták ékszerek, sisakok alapanyagaként [1].

[1] Meszkalamdug sumer király elektronból készült sisakja (Ur, Kr.e.2650, Bagdadi Múzeum) {Forrás: Dr. Oberfrank Ferenc: Az aranyművesség története [Műszaki Könyvkiadó, Budapest, 1996.][ISBN 963 16 1014 4][Az ókori ötvöskultúrák / 31. o. – 41. o. / 3. színes kép]}
 ..................................................................................
4.) "date-letter" - dátum betű, amely manapság a brit fémjelzésben maradt meg, és a beazonosítható karakterek alapján biztosan lehet tudni a tárgy készítésének, pontosabban a fémjelzésének évét. 
Az alábbi képen látható beütve, gyűrű-sín belsejében. Látható, hogy 9 karátos, 375 ezrelékes tárgy lett fémjelezve Birminghamban, a "H" évében (mi is ez a H? Az un. date letter-el segítségével be lehet azonosítani a pontos évet is - http://islandbagpipe.com/csi/wp-content/uploads/2011/02/Birmingham.png alapján a fémjelzés éve 1856 - figyelve a betűtípust és a keretet)
-------------------------------------------------------------------------------------------

Természetesen nem fekete-fehér helyzetben szokták ezt alkalmazni, csak pl. a fémjel-táblázatokban. Az angol és így a londoni fémjelzési rendszer elképesztően kifinomult, sok évszázados hagyományokra tekint vissza, a plasztikus jegyek szép felsorolásával, és a mai napig lehetőség van a korábbi, mívesebb, plasztikus jegyekkel való jelzésre (pl. a balról második ilyen, nem lenne szükséges mindenkép, hiszen a 925 u.a. jelenti):
Beszédesek ezek a beütések, amelyek feltűnnek a brit tárgyakon. Balról jobbra haladva az első a készítő jele (itt a LAO egy fantázianév, de lehetne hozzá keresni nevet, pl. Laslie Adam O'Brian), az oroszlán a Sterling silver hagyományos fémjele, amely jelzi , hogy egy meghatározott ezüst ötvözetről van szó, mellette a 925 jelzi az ötvözet nemesfém-tartalmát, és most jön a londoni fémjelző hivatal jele, a leopárd fej. A "g" pedig egy nagyon izgalmas intézményt, azt jelenti, hogy a "g" évében, azaz 2006-ban fémjelezték a tárgyat, és több mint valószínű, hogy ekkor is készült a tárgy (Londonban elég régóta megy a "date-letter" intézménye...).
...és így épül fel a brit fémjelzés, az alap jelekkel, amelyeket ki lehet egészíteni régiesebb, míves jelekkel, amelyek még mindig használatban vannak (ezek a mostaniak letisztultak, könnyebben értelmezhetőek, nemzetközileg is hamar megfejthetően, de kissé "szárazak" is):
Így most már könnyen megfejthetőek egy tárgy jelzései, ha ezek a jegyek szerepelnek rajta:
Az elsőnél (pl. legyen Adele Burt alkotó) nem sokat gondolkodott, nem volt rá igénye, bekerültek az alap jelek a tárgyba londoni fémjelzéssel, és kész. A másodiknál a példa viszont izgalmasabb, hiszen látható azon túl, hogy Sheffield-ben készült, kiegésziti az ezüst tárgy 925-ös jelzését az oroszlán jel, amely szintén az alapanyagra, tehát a sterlingre vonatkozik, viszont megjelenik az "a" betű, amely már magában jelzi a 2000-es évet, de mivel ez egy kitüntetett esztendő, az abban az évben érvényes plusz jel is bekerült a fémjelek listájába...

2011-ben a kis "m" éve volt.

********************************************************************
RB20120508