B/5.) tétel

B/5.) Mondja el lépésenként egy karikagyűrű készítését, kitérve keményforrasztás egyes lépéseinek alaposabb bemutatására

-------------------------------------------------------------------------------------------------

A keményforrasztás folyamatának részei:
-          előkészítés - 1.) 
-          forrasztás - 2.) 
-          utókezelés - 3.) 

1.) ELŐKÉSZÍTÉS minden forrasztandó fémtárgyat megfelelően elő kell készíteni és forrasztásra alkalmas állapotba kell hozni.

Előkészítés műveletei:
-          a tárgy kötési felületeinek illesztése
-          forrasztandó felületek megtisztítása
-          a tárgyak és alkatrészek rögzítése elmozdulás ellen

1/a.) Felületek illesztése: a forrasztás csak akkor lesz jó minőségű, ha az összekötendő részek közötti hézag egyenletes és nagyon kicsi.
Különböző illesztések léteznek:
-          tompaillesztés
-          ferdén átlapolt illesztés
-          átlapolt illesztés
Tompaillesztés: két hasonló keresztmetszetű darab folytonosságának létrehozásánál alkalmazható. Huzalok estében csekély szilárdságot eredményez.
Ferdén átlapolt illesztés: a forrasztási felület növelésével erősebb kötés jön létre
Átlapolt és hevederes kötés: alkalmazható akkor, ha a tárgy egyik oldalára forrasztott heveder szilárdsági szempontból szükséges.

1/b.) Felületek tisztítása: a forrasztandó felületeket mechanikai és vegyi úton meg kell tisztítani a szennyeződésektől és oxidoktól.
-          A mechanikai felülettisztítás csiszolással, reszeléssel, hántolással végezhető el. Kerülni kell a durva felületeket, mert az gátolhatja a forrasz elterülését.
-          Kémiai felülettisztítás esetén a tárgyakat savas, vagy lúgos fürdőkben pácoljuk.
A megfelelő tisztítás követően a forrasztási helyeket folyósítóanyagokkal kel bevonni.

1/c.) A tárgyak rögzítése: melynek célja, hogy forrasztás közben a már összeillesztett részek ne mozdulhassanak el. A rögzítésnek több módja ismeretes:
-          forrasztósablonba helyezés
-          fogóval való megfogás
-          rugóval való rögzítés
-          huzallal való kötözés stb.
Forrasztósablon: kis méretű tárgyak forrasztásánál alkalmazható, elsősorban sorozatgyártás­nál.
Fogóval való megfogás: kisebb tárgyak csipesszel, vagy fogóval szoríthatóak egymáshoz. Ügyelni kell arra, hogy a forrasztás helyétől távolabban történjen a fogás, mert a fogó elvezetheti a hőt, és ezzel módosíthatja a forrasztást. Hátránya, hogy az egyik kéz szabad csak.
Rugóval történő rögzítés: kis tárgyaknál alkalmazható. Rögzítéshez hajlított lemezdarabokat, vagy acélrugó használható.
Huzallal való rögzítés: a legelterjedtebb rögzítési mód. Kis és nagy tárgyak forrasztásánál egyaránt alkalmazható.

1.)-es lépés a példa esetében: karikagyűrűnél az előzetesen profilhengerrel kialakított sínanyagot méretre hajlítjuk, leszabjuk, és ezzel a szabással egy időben ki is alakulnak az illesztendő felületek. Az összeillesztett részek vagy reszeléssel, vagy az un. "közévágással" (az összeillesztett sínvégek határát lombfűrésszel átvágni) lehet kialakítani. Ezzel a frissen vágott vagy reszelt felületek "fémtiszták", összeillesztéshez ki lehet használni a sín rugalmasságát, hogy az illeszkedő felületek szoruljanak egymáshoz. Sínfogóval/sínfogókkal  a megfelelő beállítás elérhető.


2.) A FORRASZTÁS illemszabályai:
-          a keményforrasztást a nemesfém tárgyak, valamint a rézötvözetekből készült tárgyak tartós, szilárd összekötéséhez alkalmazzuk
-          a tárgyakat a már ismertetett módon megtisztítjuk, illesztjük és rögzítjük
-          a munkadarab anyagának megfelelően kiválasszuk a forraszanyagokat. Abban az esetben, ha egy tárgyat többször is kell forrasztani egymás után, különböző olvadáspontú forraszanyagokat kell használni, kezdve a magasabbal. A később használt forraszanyag olvadáspontjának mindig alacsonyabbnak kell lennie az előzőnél.
-          A forrasztáshoz szükséges gáz és levegőmennyiséget úgy kell megválasztani, hogy a gáz tökéletesen elégjen, és a megfelelő forrasztási hőmérséklet létrehozható lehessen
-          Különböző munkafeladatok ellátására a láng nagyságát szabályozni kell. A tárgy felmelegítéséhez, lágyításkhoz nagyobb láng, míg a forrasztáshoz szúróláng alkalmas
-          Tömör tárgyaknál viszonylag magasabb, vékony lemezeknél alacsonyabb olvadáspontú forraszok használata egyszerűsíti a munkát
-          A forraszanyagot kézi lemezollóval vagy csípő fogóval aprítsuk össze kis darabkákra, és kissé nedves bóraxal helyezzük a forrasztás helyére
-          A forrasztópisztoly lángját úgy irányítsuk, hogy az ne közvetlenül a forrasztás helyét érje. A forrasz tökéletesebben folyik, ha a forrasztandó tárgy melegén keresztül jön folyékony állapotba. A forrasztás akkor jó, ha a forrasz egyenletesen terült szét, nem maradt csomó és nem maradt kitöltetlen felület.
-          A forrasztáskor először a bóraxnak kell felolvadnia, hogy a szennyeződéseket fel oldja

 2.)-es lépés a példa esetében: a kialakított és beállított forrasztási felületeket valamilyen folyósítóval kezeljük (fluoron, bórax), majd az előzetesen levágott forraszanyag-darabkákat (balni-kat) is a forrasztóasztal környékére helyezzük ki edényben. Általános szabály, hogy minden legyen kéznél, és legyen mindenből több (ne forrasztás művelete közben kelljen forraszt darabolni). Csipesz, bekevert folyósító, forraszdarabok, ecset, "segédúr" (forrasztás segítő acéltű) legyen elérhető távolságban. A gyűrű alapanyagának megfelelő forrasz kiválasztása is lényeges.


3.) UTÓKEZELÉS a forrasztás után szükségessé váló felületi tisztítás (oxidoktól, savmaradé­kok­tól) jelenti, amelyet követhet a kikészítés további műveletei.

3.)-as lépés a példa esetében: a megforrasztott karikagyűrűt savazhatjuk, majd a felesleges forraszt reszeléssel, csiszolással eltávolíthatjuk. Ezt követi a készre csiszolás, fényezés műveletei.


-----------------------------------------------------------------------------------------------------
Kapcsolódó anyagok 
ÉRDEKESSÉGEK a Kisképző ötvös-oldaláról c. blogbejegyzés



Ez egy nagyon kedves kis "klip" a karikagyűrű készítéséről.
Más jellegű, mint azok a képek, amelyeket esetleg megszokhattatok az én folyamat-ábráimból, mesélőbb-játékosabb, de rendben van zenével, a lépésekkel, kellemes kis anyag. (Ide kapcsolódik a film eredeti helye, a vállalkozás honlapja http://www.keszitsdelakarikagyurud.hu/ )





--------------------------------------------------------------------------------------------
(bár ez inkább lábjegyzet, hiszen más karikagyűrű készítésre példák):


Hogyan is készíthető egy alap karika-gyűrű?

Persze a legegyszerűbb és legáltalánosabb, hogy megfelelő hengerelt, vágott, húzott, reszelt (etc.) profilt gyűrűvason felhajlítunk, majd forrasztunk.
Egészítsük ki a feladatot: hogyan készíthető egy alap-gyűrű forrasztás nélkül?
Első válasz, öntéssel, azon belül is viaszveszejtéses módszerrel.
De léteznek más megoldások is, mint a tárcsából való kifordítással, öntésnek nem a leggyakoribb, hanem hagyományosabb, szépiás formázásával, vagy alakos kokillával (ilyen alakos kokilla készülhet fémből, de kőből is - mint ahogy a következő képen ez látható).

További képek ehhez a témához kapcsolódóan ebben az albumban találhatóak meg:

Aki szeretné, érdemes kipróbálni azt a csatolt albumban látható megoldást, hogy egy kivágott tárcsából, kalapálással (felhúzással) hogyan alakítható forrasztás és így illesztés nélkül gyűrű. Figyelmeztetés: nem egyszerű a méretet pontosan megsaccolni, hogy mekkora is legyen annak a tárcsának a kiinduló méretei...

RB
************************************************************
RB20120508